Asset Publisher Asset Publisher

Spotkanie z cyklu "Zawodowcy w Bibliotece"

Drugie spotkanie z cyklu „Zawodowcy w bibliotece” odbyło się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Lasów. Naszym gościem była pani leśnik Jadwiga Cieśla — pracownik Działu Gospodarki Leśnej Nadleśnictwa Gorlice, która przeprowadziła prelekcję na temat edukacji leśnej.

Po co leśnik w lesie? Tego dowiedzieli się uczniowie klas trzecich z Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach. Las to miejsce tętniące życiem i każda ingerencja człowieka w ten żywy organizm ma na nie niebagatelny wpływ. Gospodarka leśna wymaga ciągłego, mądrego nadzoru oraz zrównoważonego rozwoju — takiego, który będzie uwzględniał nie tylko potrzeby ludzi, lecz także zwierząt w nim żyjących. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, na czym polega i jak ważna jest praca leśnika. Ochrona lasów i ich pielęgnowanie na każdym etapie rozwoju, obserwacja drzewostanu, nadzór i planowanie wycinki drzew, dostarczanie drewna czy udostępnianie lasu to tylko niektóre z nich. Leśnik to nie tylko prawdziwy przyjaciel lasu, lecz także zwierząt w nim żyjących.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali od Nadleśnictwa Gorlice drobne upominki — breloczki i odblaski. Serdecznie dziękujemy pani leśnik za tę cenną lekcję przyrody. Pamiętajmy, że las, tzw. zielone płuca ziemi, to życie, a dbając o przyrodę, dbamy o siebie samych.

Tekst i zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach